A Hajós-Bajai borvidék a Duna bal partján helyezkedik el, Szerbia déli határa mentén, a Duna-Tisza közében található. Központja Baja, amely 20 km-re van Szekszárdtól, 60 km-re Pécstől, 40 km-re Kalocsától, valamint 100 km-re Kecskemétől és Szegedtől, 160 km-re pedig Budapesttől található. A borvidék természetes tájai a Duna menti síkság déli része, a Bácskai homokhát és a Bácskai löszhát északi része. A Hajós-Bajai borvidék a Duna borrégió része és 17 településből áll. A borvidék szubmediterrán éghajlata és löszös, humuszos-homokos talajai számos kiváló minőségű borfajta, köztük hungarikumok hazája. A Kincses Bácska néven ismert soknemzetiségű tájegység fehérborokban és vörösborokban egyaránt gazdag.
Az 1700-as évek közepétől kezdve a Hajós-Bajai borvidék településeire svábok költöztek, akik szőlőtermesztéssel és borkészítéssel foglalkoztak. A borvidék arculatát is a sváb kultúra és a löszfalba vájt pincék teszik különlegessé, színesebbé.
A Hajós-Bajai borvidék, amelynek területe 2066 hektár, a 1998-ban elnevezett Alföldi borvidék egy részéből vált ki. Az itt található szőlők eltérnek az általános alföldi termőhelytől, mivel a terület elsősorban lepelhomokkal fedett agyagtalajon, néhol lösztalajon található. A homokréteg vastagsága meghatározó a talaj termékenysége szempontjából, és a vékony rétegű lepelhomokkal fedett talaj a legkedvezőbb a mezőgazdasági növények számára. A szőlőtermesztést a klimatikus tényezők is jelentősen befolyásolják, például a napsütés időtartama, a levegő hőmérséklete és a lehullott csapadék mennyisége. Déli borvidék révén klímája kedvező, itt a legmagasabb, több mint 2000 óra a napsütéses órák száma. A magas hőösszeg és a környezetéhez képest magasabb tengerszint feletti magassághoz éves 600 mm csapadék társul. A szőlőültetvények nagysága 1681 hektár, és ezek a Baja, Bácsszentgyörgy, Bátmonostor, Borota, Császártöltés, Csátalja, Csávoly, Dávod, Dusnok, Érsekcsanád, Érsekhalma, Hajós, Nagybaracska, Nemesnádudvar, Rém, Sükösd és Vaskút településekhez tartoznak.
Jellemző szőlőfajták
A fehér szőlőfajták közül a Cserszegi fűszeres, Rajnai rizling, Irsai Olivér, Chardonnay és Olaszrizling a legjellemzőbbek. A kékszőlők között megtalálható a Zweigelt, Kékfrankos, Oportó, Cabernet Sauvignon és Cabernet franc, valamint a legősibb hazai fajta, a Kadarka.
Számos kíváló pincészet mellett néhány a borvidékről:
- Antal Pincészet
- Berger Pince
- Berta Pince
- Csanádi Szőlőbirtok
- Daru Déli Dűlő Borbirtok
- Gruber Pince
- Huber Pince
- Koch Borászat
- Knehr Pince
- Kovács Borház
- Lakner Winery Kft.
- Oszvald Pince
- Szemerey Pince
- Sziegl Pince
- Umenhoffer Pince